Slag om Grolle 2015

Grupowe Rebel
Rebel Regiment na Slag om Grolle 2015 fot. Damian Szczepański
KK - ekipa wyjazdowa
KK – ekipa wyjazdowa

​Bitwa o Grolle, jest regularną inscenizacją odbywającą się co 2 lata w zabytkowym mieście Groenlo (nazywanym też jako Grol lub Grolle) wokół którego zachowały się do dziś XVII-wieczne fortyfikacje. Grupy przyjeżdżające z całej Europy uczestniczą inscenizacji wydarzeń z sierpnia 1627 r., kiedy miasto utrzymywane przez siły Hiszpanii zostało podbite przez zbuntowane prowincje Niderlandów. Była to jedna z ważniejszych bitew na drodze 80-letniej walki o niepodległość Republiki Zjednoczonych Siedmiu Prowincji.

Bitwa o Grolle – jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Europie. Na odbywającą się co 2 lata inscenizację przybywa 1400 rekonstruktorów z 16 krajów. Zabytkowa część miasta położona wewnątrz typowej fortyfikacji XVII-wiecznej zamienia się na kilka dni w miasteczko sprzed trzystu lat.

Tawerna Kaperska fot. Agata Chyziewicz
Tawerna Kaperska fot. Agata Chyziewicz

Na Slag om Grolle pojechaliśmy w szegregach Rebel Regimentu. Za nami 3 dni inscenizacji walk z 1627 r. w terenie, w którym organizator codziennie zmieniał układ fortów, okopów i zasieków.Spędziliśmy 3 noce w warunkach odradzanych przez biura podróży, gdzie bezustannie rozgrzewały nas specjały miejscowe, krajowe i cięty dowcip całej kompanii. Mieliśmy okazję przetestować kompletowany od roku obóz wyjazdowy Kompanii Kaperskiej. Nasza Agata z Eweliną nieraz zyskały aplauz z naszej strony – aprowizacja w pyszności przerosła nasze oczekiwania. Szczodre posiłki i gościna oberżysty Kobolda sprawiły, że namiot śmiało zasługuje na nazwę Tawerny Kaperskiej – każdego wieczora przyjmował tłumek zbłąkanych dusz.

Dziękujemy Rebel Regimentowi za ciepłe przyjęcie i Damianowi Szczepańskiemu za zdjęcia.