Festiwal historyczny Wisłoujście 1628

Serdecznie zapraszamy 8-9 lipca 2017 r. do Twierdzy Wisłoujście na świetny historyczny festiwal w siedemnastowiecznym klimacie!

Wisłoujście 1628 to kontynuacja festiwalu historycznego „Twierdza Wisłoujście szykuje się do Bitwy!”. 8-9 lipca 2017 r. do fortyfikacji przybędą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski.

Tym razem załoga Fortu Carre i jego mieszkańcy będą musieli stawić opór oddziałom szwedzkim zmierzającym do opanowania Szańca Wschodniego. A że Szwed jest z natury nieustępliwy, podstępny i – jak opisał ich słowami Pana Zagłoby Henryk Sienkiewicz – łapczywy, żołnierze Jego Królewskiej Mości będą musieli bronić Twierdzę dwa razy.

Inscenizowane starcia wojsk pod Twierdzą nawiązywać będą do wydarzeń z nocy z 5 na 6 lipca 1628 roku, kiedy polskie okręty na Wiśle zostały zaatakowane przez szwedzkie wojska. W wyniku ataku zostały zatopione okręty „Żółty Lew” i galeon „Święty Jerzy”. W sobotę będziemy świadkami dwukrotnej próby ataku oddziałów szwedzkich – potyczki będą miały miejsce przed wejściem do fortu, oglądać je będzie można z terenów szańca wschodniego.

Nie zabraknie też innych atrakcji.

Na dziedzińcu Fortu Carre Twierdzy Wisłoujście zagoszczą kupcy oferujący produkty i strawy sprzed czterech stuleci, które posłużą Wam np. do odpędzenia morowego powietrza. Na dziedzińcu fortu będą koncertować Tubicinatores Gedanenses, którzy wraz z napastnikami i obrońcami Twierdzy w kazamacie bastionu Furta Wodna przygotowali niespodziankę tych z Was, którzy 8 lipca zostaną niemalże do zamknięcia wrót Twierdzy Wisłoujście.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska Twierdza Wisłoujście, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska