Wywoływacze z XVIII w.

Instytut Kultury Miejskiej (IKM) wraz z Kompanią Kaperską podjął próbę interpretacji kolorowych grafik przedstawiających gdańskich handlarzy z XVIII w. Karina Rojek z IKM zrealizowała projekt, który ponownie nadaje życie rycinom, przy udziale naukowców, artystów oraz rekonstruktorów historycznych.

Grafiki autorstwa Mateusza Deischa z 1763 r. są szczególne, ponieważ prócz stroju gdańszczan i fragmentów gdańskiej zabudowy, dokumentują także tekst zaśpiewów handlarzy wraz z ich, czasem nieco skomplikowaną, linią melodyczną. Ze względu na wielokulturowy charakter miasta, wywoływacze korzystali z mieszanki języków różnych narodowości.

W ramach zrealizowanego projektu, członkowie Kompanii Kaperskiej odtworzyli zaśpiewy w studiu Akademii Muzycznej. Zaśpiewy objęte są licencją CC-BY, można więc je pobrać i swobodnie z nich korzystać. Wszystkie zaśpiewy znajdują się na stronie Medialab Gdańsk.

 

Co więcej, rekonstruktorzy z Kompanii Kaperskiej wzięli udział w nagraniu filmu, który prezentuje handlarzy Deischa na ulicach Gdańska. Gdańsk przedstawiony jest oczami ochmistrzyni (Beata Popiołek), która udaje się wraz ze swoimi siostrzenicami (Marianna Krewniak, Marta Ciszewska) na zakupy. Spotykają handlarkę trocin (Weronika Podlesińska), dziewczynę sprzedającą nuty dla grzeszników (Aleksandra Litwinienko), kobietę handlującą karpiami (Wioletta Krewniak), sprzedawcę maików (Jacek Tlaga), a także flisaków polskich (Paweł Litwinienko i Marcin Pawelski). Ochmistrzyni podczas spaceru oddaje się refleksjom, które prowadzą ją wprost do współczesnego świata. Film można obejrzeć na kanale YouTube IKM. Mamy nadzieję, że będzie wam się podobało 😉

 

Poniżej zamieszczamy galerię wybranych rycin Mateusza Deischa, które były źródłem całego zamieszania.