W dniach 29-30 listopada, Stowarzyszenie Kompania Kaperska, wraz z grupami rekonstrukcji historycznej z całego kraju, upamiętniła 392. rocznicę bitwy pod Oliwą z 1627 roku. Obchody tej rocznicy stały się już naszą tradycją. Naszym celem jest przypomnienie istotnych dla Polski i Pomorza wydarzeń z pierwszej połowy XVII w., przy pomocy żywej lekcji historii przeprowadzanej w zabytkowej przestrzeni Gdańska. W piątek wieczorem udaliśmy się pod Pomnik Bitwy pod Oliwą w Gdańsku – Oliwie. Tam uroczyście oddaliśmy kilka salw na cześć poległych na morzu podczas walki. Program sobotni przewidywał zaś działania w obrębie Głównego Miasta. Rozpoczęliśmy od werbunku marynarzy do polskiej floty królewskiej, do czego zachęcał agent Królewskiej Komisji Okrętowej. Gdy uzbieraliśmy odpowiednio liczną załogę i zaokrętowaliśmy kompanię piechoty, ruszyliśmy na Zatokę Gdańską na galeonie Czarna Perła celem oddania honorów poległym marynarzom i żołnierzom. Na wysokości mola w Brzeźnie na wodę spuszczony został wieniec w akompaniamencie werbli, świstu trapowego i salw muszkietowych. Po wykonaniu swojej misji powróciliśmy do Gdańska, by uroczyście przejść do Fontanny Neptuna. W kolumnie przemarszu, prócz kompanii Johanna Storcha złożonej z muszkieterów, doboszy i chorążych, widzowie mogli dojrzeć komisarza Królewskiej Komisji Okrętowej, jeńców szwedzkich ze strażą, strzelców polskich oraz gdańskie mieszczki opłakujące bohaterów. Kompania Storcha i strzelcy polscy zaprezentowali swój ubiór i uzbrojenie podczas musztry. Tradycyjnie zakończyliśmy nasze obchody składając wieniec i zapalając znicze na grobie admirała Arendta Dickmana w Bazylice Mariackiej, a także oddając pod murami salwę na jego cześć.
Serdecznie dziękujemy naszym przyjaciołom za przybycie i wzięcie udziału w obchodach. Świętowały z nami poniższe grupy rekonstrukcji historycznej: Xiążęca Drużyna, Rebel Regiment, CywilBandeRegiment, Grex Venalium, Towarzystwo Szabli i Miecza, Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej, Smocza Kompania, Towarzystwo Świętego Michała Archanioła, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Pułk Czarnieckiego, Kompania Dragonów Pana Zebrzydowskiego, Starosty Lanckorońskiego , Grupa kaskadersko-historyczna Dżygit, Chorągiew Jakuba Wejhera, a także rekonstruktorzy niezrzeszeni.
Serdecznie dziękujemy Miastu Gdańsk za wsparcie finansowe, a także za współpracę Oliwskiemu Ratuszowi Kultury, Wspólnocie Gdańskiej, Narodowemu Muzeum Morskiemu oraz wspaniałemu statkowi „Czarna Perła” który znacząco wzbogacił obchody.
Będziemy kontynuować tradycję organizacji obchodów upamiętniających Bitwę pod Oliwą. W związku z tym już teraz zapraszamy za rok w listopadzie do naszego niezwykłego Gdańska!
Poniżej relacja fotograficzna z 392. rocznicy Bitwy pod Oliwą.